Strona główna O nas Z kart historii Wydarzenia Galeria Kontakt Linki
SP9ZHR

Z kart historii

Koło radioamatorów inicjujące prace nad uruchomieniem radiostacji amatorskiej powstało w 1961 roku z incjatywy Kolegów Bogdana Machury(SP9AGX), Edwarda Grzywocza (SP9CTS) i Jana Kuntze (SP9BNR). Przy pomocy aktywu Domu Kultury ZUT "ZGODA" na czele z kol. Edwardem Grzywoczem (SP9CTS) za zgodą ówczesnego kierownika Szkoły Podstawowej Nr 7 p. Franciszka Miśkiewicza - na strychu starego budynku szkoły przystąpiono do robót adaptacyjnych na pomieszczenia klubowe. Na zebraniu organizacyjnym wybrano zarząd w skład którego weszli:

• Bogdan Machura Prezes
  • Edward Grzywocz Sekretarz
  • Ginter Kuczera Skarbnik
  • Zarząd klubu wystąpił do Polskiego Związku Krótkofalowców o przyznanie znaku nasłuchowego dla klubu i poprzez PZK do Ministra Łączności o wydanie zezwolenie na używanie stacji radioamatorskiej. Ponieważ koledzy Ginter i Bogdan dopiero co uzyskali zezwolenia pierwszymi operatorami odpowiedzialnymi za prace stacji byli kol. Witold Wichura SP9DW, kol. Ludwik Kaczmarek SP9EB i kol. Stanisław Maciejewski SP9ADR. W czerwcu 1962 roku przyznano dla klubu znak nasłuchowy SP9-1077 a w dniu 30. 06, 1962 roku uzyskano znak nadawczy dla radiostacji amatorskiej SP9ZHR oraz zezwolenie na używanie w celach eksperymentów znaku SP9SHR. W licencji wydanej przez Ministerstwo Łączności, Centralny Zarząd Radia i Telewizji. Budową urządzeń nadawczych oraz sprowadzeniem odpowiednich podzespołów zajmowali się w tym czasie koledzy: Henryk Kozioł (SP9-1098-SP9BKH) i Jan Kuntze (SP9-1099-SP9BNR) oraz ówczesny prezes klubu Bogdan Machura SP9AGX. Może są jeszcze koledzy którzy pamiętają jak trudno było w owym czasie zdobyć kwarc np. 8,027,77 który był niezbędny do nadajnika 2metrowego bo wtedy nie pracowało się tak jak teraz lecz wołano na jednej częstotliwości i szukano korespondentów po całym paśmie. Regulaminy zawodów UKF nie zezwalały na zmianę częstotliwości nadawania w trakcie zawodów. Część dokumentów archiwalnych z okresu początków pracy naszej stacji można obejrzeć w dziale "Archiwa dokumenty". Polecam lekturę instrukcji zakładania klubów i ówczesny statut PZK. Od samego początku operatorzy naszej stacji aktywnie uczestniczyli w akcjach letnich organizowanych przez Komendę Hufca ZHP w Świętochłowicach. Dzięki przychylności ówczesnego Komendanta Hufca druha hm Leona Kołodzieja uczestniczyliśmy w Akcjach obozowych "Zamonit" a w późniejszym okresie zabezpieczaliśmy łączność z Istebną Zaolziem, Zaborzem, Rachowicami, Pławniowicami itp. W latach 1962-1965 na zawody Polny Dzień UKF wyjeżdżaliśmy do klasztoru na Górze św. Anny. Aparatura którą trzeba było zabrać i anteny ważyły około 300kg. To wszystko trzeba było zainstalować w jak najwyższym miejscu by straty w kablu symetrycznym były małe. Ponadto sprawność operatorów musiała być przez całe 24 godz. pełna bo antenę przełączało się ręcznie z odbiornika do nadajnika i po nadaniu wywołania, przełączeniu anteny do odbiornika trzeba było przesłuchać pasmo czy ktoś nas słyszał i woła. Najlepszy wynik uzyskaliśmy w 1964 r t/z w XVI Czechosłowackim Polnym Dniu-VI polskim i I-szym NRD-owskim. Dyplomy można oglądnąć w dziale "Archiwa-dokumenty". Przez klub przewinęło się wielu zapaleńców . Dziś nie pamiętamy może wszystkich ale prosimy wszystkich których wymieniamy i nie wymieniamy poniżej o informację via e-mail sp9zhr@wp.pl o aktualnych danych kontaktowych. (telefon, adres itp.)
    SP9DW Witold Wichura
    Ryszard Hewig
    Janusz Kasprzyk
    Ryszard Skiba
    Nie wszystkie archiwa zostały uratowane w czasie wyburzania budynku starej szkoły w roku 1988. Nie posiadamy także zdjęć szkoły. Prosimy posiadaczy zdjęć o kontakt lub przesłanie najlepiej w formacie jpg na adres klubowy .